Our product range includes a wide range of polycarbonate sheet in delhi, 2 mm clear uv louver polycarbonate sheet, 3 mm clear uv louver polycarbonate sheet and 1.5 mm clear uv louver polycarbonate sheet.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Sheet Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Type | UV Louver |
| Sheet Length | 8 ft |
| Width | 4 Feet |
| Color | Clear |
| Application | Industrial Roofing |
| Coating Type | UV Coated |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 300 Piece
We are engaged in offering 2.5 mm Clear UV Louver Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Type | UV Louver |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Color | Clear |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Material | Polycarbonate |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Light Transmission | 80 % |
Minimum order quantity: 300 sq ft
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Type | UV Louver |
| Color | Clear |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Transparency | 80 % |
| Area Of Application | Residential |
Minimum order quantity: 300 Piece
Compact structure offers excellent thermal insulation and energy efficiency
Lightweight and easy to handle, cut, and install
Provides high clarity and natural light transmission while reducing heat buildup
Resistant to yellowing, cracking, and surface degradation over time
Weatherproof, suitable for a variety of outdoor applications, including patios, pergolas, and carports
Available in clear, opal, and other color options to suit design needs
Low-maintenance – easily cleaned with water
Ideal for both residential and commercial roofing projects
Eco-friendly and fully recyclable material
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Type | UV Louver |
| Color | Clear |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Light Transmission | 80 % |
| Application | Roofing |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 300 Piece
We are engaged in offering 1.5 mm Clear UV Louver Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Aditya (CEO)
Aditya Acrylic Hub
Plot No 281/20, Shakti Nagar, Basai Road
Gurugram - 122001, Haryana, India