Providing you the best range of 2 mm clear multiwall polycarbonate sheet, 16 mm clear multiwall polycarbonate sheet, 12 mm green multiwall polycarbonate sheet, 10 mm blue multiwall polycarbonate sheet, 10 mm clear multiwall polycarbonate sheet and 6 mm lake blue multiwall polycarbonate sheet with effective & timely delivery.
₹ 20 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Clear |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 80 % |
| Application | Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 300 sq ft
We are engaged in offering 2 mm Clear Multiwall Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 16 mm |
| Color | Clear |
| Width | 7 Feet |
| Length | 39 Feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 80 % |
| Fire Retardant | Yes |
| Application | Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 300 sq ft
₹ 54 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Color | Green |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 75 % |
| Application | Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 100 sq ft
We are engaged in offering 12 mm Green Multiwall Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | Blue |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 75 % |
| Application | Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 300 sq ft
We are engaged in offering 10 mm Blue Multiwall Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | Clear |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 80 % |
| Application | Skylight, Facade Glazing, Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 100 sq ft
We are engaged in offering 10 mm Clear Multiwall Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 34 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Color | Lake Blue |
| Width | 4 feet |
| Length | 8 feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 75 % |
| Application | Greenhouse, Roofing, Canopy, Facade Glazing, Skylight |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
We are engaged in offering 6 mm Lake Blue Multiwall Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Color | Clear |
| Width | 4 Feet |
| Length | 8 Feet |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Light Transmission | 80 % |
| Application | Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 300 sq ft
Constructed from 6mm thick multiwall polycarbonate for superior insulation
Hollow-core structure provides excellent thermal efficiency
UV-protected surface resists yellowing, cracking, and sun damage
High impact resistance – stronger and lighter than glass
Ideal for greenhouses, pergolas, skylights, carports, and patios
Excellent light diffusion while blocking harmful UV rays
Weather-resistant – handles rain, wind, and snow with ease
Easy to cut, drill, and install with basic tools
Available in clear, bronze, opal, and other color options
Flame retardant and environmentally friendly material
Low-maintenance and long-lasting roofing solution
Enhances natural lighting while reducing heat buildup
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2-16 mm |
| Wall Structure | Multiwall X |
| Color | Multiwall opal, clear, lake, blue, green, blue, Smoke grey, metallice grey, bronze |
| Width | 1220 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Brand | Sabic Lexan |
| Light Transmission | 80 % |
| Application | Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 34 / sq ft Get Latest Price
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
We are engaged in offering 3 mm Grey Multiwall Polycarbonate Sheet to our clients. Our products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Aditya (CEO)
Aditya Acrylic Hub
Plot No 281/20, Shakti Nagar, Basai Road
Gurugram - 122001, Haryana, India